• V for Vendetta

    V for Vendetta

    ★★★★

    “He used to say that artists use lies to tell the truth, while politicians use them to cover the truth up.” - Evey

    V for Vendetta is a rapid and boldly engaging depiction of revolution. It surpasses The Matrix with a Victorian twist, and presents an intriguing portrayal of what is our current reality today.

    The film was driven by anger and disillusionment concerning the corrupt administration of both domestic and international affairs prior to and after 9/11. However, the…

  • The Killer

    The Killer

    ★★★

    “It’s a dog-eat-dog world.”
    To resume the apt cliché.
    “Every man for himself.”
    ”Kill or be killed.”
    ”Survival of the fittest.”
    Isn’t it all human nature? Of those who like to put their faith in mankind’s inherent goodness, I have to ask, based on what, exactly? - The Killer

    The Killer narrates the tale of an anonymous assassin who is recruited to carry out a mundane assassination. When the plan slightly deviates, he has to adjust some of his principles…

  • Wonka

    Wonka

    ★★★

    “The secret is…it’s not the chocolate that matters. It’s the people you share it with.” - Willy’s Mom

    Wonka’s frenetic style fluctuates between tiresome and attractive, progressing swiftly through its convoluted and overcrowded plot, which revolves around the themes of the privileged versus the underprivileged.

    The narrative captures the essence of Roald Dahl’s style, although the subplot involving the absent mother felt contrived. Nevertheless, the film’s potential for grandeur is hindered by its tendency to remain inside the safe and…

  • The Boys in the Boat

    The Boys in the Boat

    ★★½

    “Each one of your strokes is worth one and a half of the other boats. Most crews never find it. But when they do, rowing is more poetry than sport.” - Couch Al Ulbrickson

    The Boys in the Boat follows a motley crew of young men as they rise above adversity to become a nation. When natural ability isn’t enough, the story reveals that perseverance will ultimately triumph. As far as I’m concerned, this film proves that sports hold unparalleled…

  • Paint Drying

    Paint Drying

    I’m back. Missed me?

    7-month long hiatus has finally come to an end. Been a crazy and tiring one, but I’m ready to come back at it 💯

    Hope everyone’s year is going well so far. Will try to catch up on the reviews I’ve missed 💜

  • Army of Thieves

    Army of Thieves

    ★★

    A life less ordinary.” - Gwendoline

    Army of Thieves refrains from taking itself too seriously, but it never creates a lot of laughs. It is constantly preoccupied with its own pseudo-cleverness and is overrun with grating self-referential allusions. Although Schweighöfer is affable, his persona is a poorly developed cast of clichés.

    Not awful, but also not fantastic; quite bland. The film made an effort to make us aware of ourselves, but it failed. The performance was merely passable, and the group lacked chemistry. The police chasing was careless, and the safecracking was repetitious. The only positive aspect was the stunning scenery.

  • Mosul

    Mosul

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    God, I hate guns.” - Major Jasem

    The story follows as the film’s protagonist, Kawa, has a challenging first day at work, and it will be fascinating to watch how he handles it for anyone working for a Western police force. He simply receives a hat and uniform, and he is accepted without any interviews or training. Although he has already killed a few members of the other side, the application and screening procedures are extremely quick.

    Damn. This film absolutely…

  • Captain Phillips

    Captain Phillips

    ★★★★

    Captain Phillips: There’s got to be something other than being a fisherman or kidnapping people.
    Muse: Maybe in America, Irish, maybe in America.

    The film recounts the events that took place in 2009 when Somali pirates captured Captain Richard Phillips’ cargo ship. It is a loose portrayal rather than a factual recounting of that dreadful day for an American captain. With an authoritative plot focus, the film follows our hero from the beginning of his quest to its end.

    The last…

  • Above Suspicion

    Above Suspicion

    ★½

    You know what the worst thing about being dead is? You get too much time to think. Thinking is painful. Knowing things is painful.” - Susan Smith

    The lone highlight in this film is Emilia Clarke, who has enigmatically transformed her British accent into the whirling dialect of a Kentucky lowlife woman. It demonstrates that she is a dedicated performer who could give her all to any part she took on. In the context of the narrative, Clarke is screaming…

  • The Siege of Jadotville

    The Siege of Jadotville

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I once heard a man say that, in Africa, the sun is like a furnace that either melts you or forges you.” - Pat Quinlan

    Prior to viewing this, I was unfamiliar with The Siege of Jadotville.

    The film centers on the enticing true story of a small band of Irish UN soldiers who fought valiantly against a substantially larger force of mixed mercenary, settler, and tribal soldiers in the Congo.

    The political maneuvering of the UN and the Irish…

  • Maika: The Girl From Another Galaxy

    Maika: The Girl From Another Galaxy

    ★★★

    Whenever you need me, just look up to the sky,” said Hung’s mother, as she took her last breath.

    This endearing, emotional film explores the complex psychological issues associated with grief, particularly the pain experienced as a child. Although there are some parts of Maika: The Girl from Another Galaxy that might have been more compressed, such as some of the scenes with the two comic relief villains, the film succeeds partly because of its emphasis on friendship and bravery.…

  • All That Remains to be Seen

    All That Remains to be Seen

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So it’s kinda like there’s a murderer inside my eye, killing that thing called the retina piece by piece. And when it’s all dead, everything is black.” - Silas Holm Sørensen

    All That Remains To Be Seen is a sweet and deeply moving mother-and-son story that relates to the narrative of a blind mother and her seven-year-old son as his own vision begins to deteriorate and a fresh and difficult life begins to unfold before him. It is both educational…