Sort by

Michelle has logged 43 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red State

Red State

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry