Xplodera has logged 366 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spider

Spider

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Bear

Bear

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Håkan Hellström på Ullevi den 7 juni 2014

Håkan Hellström på Ullevi den 7 juni 2014

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
S.O.S: Swedes at Sea

S.O.S: Swedes at Sea

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
In Bed With Santa

In Bed With Santa

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Remake

Remake

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Monty Python: Live (Mostly)

Monty Python: Live (Mostly)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A Monster in Paris

A Monster in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Edit this entry  
08
Flogging Molly: Live at the Greek Theatre

Flogging Molly: Live at the Greek Theatre

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Holiday Reunion

Holiday Reunion

2003
×
Edit this entry  
06
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Killing Kennedy

Killing Kennedy

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
The Internship

The Internship

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Eragon

Eragon

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★
Edit this entry