Sort by

Xebeche has logged 649 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barb Wire

Barb Wire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Olympic Games Held at Chamonix in 1924

The Olympic Games Held at Chamonix in 1924

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Arizona Kid

The Arizona Kid

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
They

They

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
Adam Had Four Sons

Adam Had Four Sons

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coming Soon

Coming Soon

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Under California Stars

Under California Stars

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only You

Only You

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Precious

Precious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Some Enchanted Evening With Willie Nelson

Some Enchanted Evening With Willie Nelson

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scratch

Scratch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry