Sort by

Daniel has logged 63 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Becket

Becket

1964
×
★★★½
Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wyatt Earp

Wyatt Earp

1994
×
★★½
Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
42

42

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mindless

Mindless

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2016: Obama's America

2016: Obama's America

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Abduction

Abduction

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White House Down

White House Down

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Edit this entry