Sort by

Xander has logged 158 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cube

The Cube

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Miracle for Daisy

A Christmas Miracle for Daisy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Gifts of Christmas

12 Gifts of Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Too Close for Christmas

Too Close for Christmas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memorial Valley Massacre

Memorial Valley Massacre

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Old People

Old People

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her Vengeance

Her Vengeance

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dreaming the Reality

Dreaming the Reality

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Exciting Dragon

Exciting Dragon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Girl

American Girl

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Breathless

Breathless

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lisbon Story

Lisbon Story

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Romy's Salon

Romy's Salon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The State of Things

The State of Things

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Woodchipper Massacre

Woodchipper Massacre

1988
×
Read the review Edit this entry