• His First Cigar

    His First Cigar

    ★★½

    ( this guy hit the cigar and was acting like it was a sherm stick 🙄 what a jackass )

  • Superflat Monogram

    Superflat Monogram

    ★★★

    ( hosoda and murakami together???? 😳 when will the cruel grip of capitalism finally release me !? )

  • Belle

    Belle

    ★★★½

    ( made me cry cause duh it's hosoda lol, but it felt a bit unearned this time? idk this was still rly great and the animation was STUNNING but i felt they coulda done a lot more with the premise and the daughter / father relations. rly disneyesque ?? gotta make an amv of the dragon guy set to 'i will not bow' by breaking benjamin lmfaoooo

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★★½

    ( best small scale bond movie tbh! this is rly underrated imo, some of the editing and filmmaking choices are a bit much/strange, but most the time it coalesces into some rly exciting and unique filmmaking! especially for a bond film! )

  • A Room in Town

    A Room in Town

    ★★★

    ( rly good! loved the sets and composition but the melodrama and tragedy didn't impact me as hard as i feel i should have ? demy rules tho )

  • 8½

    ★★★★★

    ( bro wtf do i even say about this oh my god it is the last two episodes of evangelion in Italian? a 2 and a half hour fall out boy song ? jfc i watched this on fellini's birthday and didn't even know it -_- so glad to give this the rare perfect score ;-; i was in awe <3 )

  • Magnificent Obsession

    Magnificent Obsession

    ★★★★

    ( only douglas sirk could get me to scream with shock / laughter at seeing a woman get murked by a car, and then be a blubbering mess of tears at a brain surgery lmao ;-; this is buck wild tho and sooooooooo emotional holy shit??? peak melodrama rock hudson is every thing )

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★½

    ( i had a panic attack during this so it only gets 2.5/5 stars lol )

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★½

    ( i asked tay to kill me most every time jared leto showed up but besides that i loved this lol absolutely insane movie idk what they were thinking )

  • Orpheus

    Orpheus

    ★★★½

    ( honestly was shocked to remember this is from the 50s??? incredible twist on the myth tho!!!! the dreamy atmosphere and logic coupled with the french existentialism / quirkiness is still being mined by films to this day probably! )

  • A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★★★

    ( this makes my heart so fckin full every time i see it <3 still feels so youthful and anti authority and honestly punk af )

  • Spider Baby

    Spider Baby

    ★★★½

    ( carries the same tonal inconsistency as something like 'freaks' (1932), but it is far more than the sum of its parts! incredibly ahead of it's time, feels like a total precursor to what rob zombie perfected in the 2000s. im so excited to revisit this in the future! )