• The Robbery

    The Robbery

    ★★★★★

    Shot in single take. So many emotions. *chef's kiss

    Rae Gray is soo good. Jim Cumming is a genius, I guess. I'm gonna check out more of his works.

    You can watch it here: Youtube

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    Like peeling the skin of an orange, there's something mundane and deftly unraveling how the film boldly explores the unspoken, 'unnatural' side of motherhood. There's a sense of impending doom hanging ominously in the air and it feels heavy and confusing and almost suffocating. However, The Lost Daughter, in contrast with most films, is not interested in the mystery, in the hard hitting revelation. Rather, it is a character study of bad people being self-admittedly selfish, guilty, and complicated. The…

  • The Return

    The Return

    ★★★★★

    Disturbing, unusual, multi-layered, and probably a genius take for a coming-of-age film accompanied by visually stunning (too bleak and beautiful at the same time) shots and powerful performances.

    A quintessential first feature of Andrey Zvyagintsev. A+ Cinematography. Must watch.

  • Wild

    Wild

    ★★★★★

    FIRST FILM FOR 2022


    "𝐀𝐟𝐭𝐞𝐫 𝐈 𝐥𝐨𝐬𝐭 𝐦𝐲𝐬𝐞𝐥𝐟 𝐢𝐧 𝐭𝐡𝐞 𝐰𝐢𝐥𝐝𝐞𝐫𝐧𝐞𝐬𝐬 𝐨𝐟 𝐦𝐲 𝐠𝐫𝐢𝐞𝐟, 𝐈 𝐟𝐨𝐮𝐧𝐝 𝐦𝐲 𝐨𝐰𝐧 𝐰𝐚𝐲 𝐨𝐮𝐭 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐰𝐨𝐨𝐝𝐬...

    ..𝐀𝐧𝐝 𝐈 𝐝𝐢𝐝𝐧'𝐭 𝐞𝐯𝐞𝐧 𝐤𝐧𝐨𝐰 𝐰𝐡𝐞𝐫𝐞 𝐈 𝐰𝐚𝐬 𝐠𝐨𝐢𝐧𝐠 𝐮𝐧𝐭𝐢𝐥 𝐈 𝐠𝐨𝐭 𝐭𝐡𝐞𝐫𝐞, 𝐨𝐧 𝐭𝐡𝐞 𝐥𝐚𝐬𝐭 𝐝𝐚𝐲 𝐨𝐟 𝐦𝐲 𝐡𝐢𝐤𝐞. 𝐓𝐡𝐚𝐧𝐤 𝐲𝐨𝐮, 𝐈 𝐭𝐡𝐨𝐮𝐠𝐡𝐭 𝐨𝐯𝐞𝐫 𝐚𝐧𝐝 𝐨𝐯𝐞𝐫 𝐚𝐠𝐚𝐢𝐧, 𝐟𝐨𝐫 𝐞𝐯𝐞𝐫𝐲𝐭𝐡𝐢𝐧𝐠 𝐭𝐡𝐞 𝐭𝐫𝐚𝐢𝐥 𝐡𝐚𝐝 𝐭𝐚𝐮𝐠𝐡𝐭 𝐦𝐞 𝐚𝐧𝐝 𝐞𝐯𝐞𝐫𝐲𝐭𝐡𝐢𝐧𝐠 𝐈 𝐜𝐨𝐮𝐥𝐝𝐧'𝐭 𝐲𝐞𝐭 𝐤𝐧𝐨𝐰...


    𝐌𝐲 𝐥𝐢𝐟𝐞, 𝐥𝐢𝐤𝐞 𝐚𝐥𝐥 𝐥𝐢𝐯𝐞𝐬, 𝐦𝐲𝐬𝐭𝐞𝐫𝐢𝐨𝐮𝐬, 𝐢𝐫𝐫𝐞𝐯𝐨𝐜𝐚𝐛𝐥𝐞, 𝐬𝐚𝐜𝐫𝐞𝐝, 𝐬𝐨 𝐯𝐞𝐫𝐲 𝐜𝐥𝐨𝐬𝐞, 𝐬𝐨 𝐯𝐞𝐫𝐲 𝐩𝐫𝐞𝐬𝐞𝐧𝐭, 𝐬𝐨 𝐯𝐞𝐫𝐲…

  • Talking Heads

    Talking Heads

    ★★★★★

    “I don’t like myself very much, so i try not to observe myself too often. I made a documentary once entitled Talking Heads. I asked people two questions: “Who are you” and “What do you want?” Afterwards, I asked myself those questions. I realized that I didn’t have any answers. I don’t know who I am, and I don’t know what I want. If anything, I’d like some peace and quiet, but I’ve never achieved it, and I probably never will. So I will never have what I really want.” - Krzysztof Kieslowski.

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★★

    You call Death Proof as Quentin Tarantino's worst film. I consider it as camp. We are not the same.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★½

    "You ruined every suck-my-silky-ass thing! We had grace! We had style! We had conversation! Not this ..[mimics text message sound]

    Art, films, books were all better. Originality mattered! You gave us Face-Zucker-Suck & Cock-me-climatey-wiki-piss-and-shit!"



    The Matrix Resurrection, a sci-fi meditation on the perception of reality and freeing one's mind, pulls a divisive, satirical critique slash middle finger f*ck you to endless reboots and sequels, the masturbatory fan-serving cultish appeals of giant film and video game franchises, capitalism and the exploitation of…

  • The Villainess

    The Villainess

    ★★★

    Hardcore Henry meets Kill Bill meets Le Femme Nikita


    The Villainess started well enough but there's too much plot switching from soppy melodrama to gonzo action in which, it almost turned out to be a Kdrama romcom at some point. It is an overstuffed revengeploitation where it never reached the heights of Park Chan-wook as it tries to be. However, the action scenes are spectacular enough - pure violence and kinetic thrills that should satisfy genre fans.

  • Come Together

    Come Together

    ★★★★★

    WE NEED WES ANDERSON TO DIRECT A FEATURE-LENGTH CHRISTMAS FILM!!!!!!!!

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★

    feels strange and familiar at the same time. need to rewatch

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    Oscars shortlist left out Julia Ducournau's Palme d'Or winning film Titane for Best International Feature Film prize. I just know the Academy is afraid of Julia Ducournau lol

  • The Rover

    The Rover

    ★★★★½

    Robert Pattinson singing along to Pretty Girl Rock in this bleak, tension-filled and cold-hearted post-apocalyptic Western film? Now that's cinema.


    Might be quite divisive to some people. Exceptional performances from Guy Pearce and RPatz nonetheless.