Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
Edit this entry  
25
The Signal

The Signal

2014
×
Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Cover Your Eyes

Cover Your Eyes

2019
×
Edit this entry  
14
Robert the Robot

Robert the Robot

2019
×
Edit this entry  
14
The Trap

The Trap

2015
×
Edit this entry  
14
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dead End

Dead End

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
cat city

cat city

2017
×
Edit this entry  
13
Butcher

Butcher

2020
×
Edit this entry  
13
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
13
Fly by Night

Fly by Night

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
floatland

floatland

2018
×
Edit this entry  
13
kittykat96

kittykat96

2017
×
Edit this entry  
13
Lily Chan & The Doom Girls

Lily Chan & The Doom Girls

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Maybe Aliens

Maybe Aliens

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Azul la mancha

Azul la mancha

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Robbery

The Robbery

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry