Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★
Edit this entry  
08
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
07
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry