Sort by

cinéBum has logged 262 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
06
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Edit this entry