Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Wongo

Wongo

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Wongo
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Wongo’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Culpepper Cattle Co.

    The Culpepper Cattle Co. 1972

    ★★★★½ Watched 29 May 2019

    How the West was won.

  • The Torture Chamber of Dr. Sadism

    The Torture Chamber of Dr. Sadism 1967

    ★★★★ Watched 29 May 2019

    Among the best gothic horrors of the 60s.

  • Fear Over the City

    Fear Over the City 1975

    ★★★★½ Added

    French policier meets Italian giallo.
    Magnifique!

  • Code Name: Wild Geese

    Code Name: Wild Geese 1984

    ★★★★ Watched 29 May 2019

    High-octane non-stop actioner by Grande Maestro Antonio Margheriti.
    Klaus Kinski vs helicopter with a flamethrower. How cool is that?!
    7-8 grenades out of 10.

  • Crash and Burn

    Crash and Burn 1990

    ★★★½ Watched 08 May 2019

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Giant robot as a Chekhov's gun.
    Bill Moseley as a pervy android.
    6-7 out of 10.

  • Gestapo's Last Orgy

    Gestapo's Last Orgy 1977

    ★★★★ Watched 05 May 2019

    88 out of 100.
    Short review [PL]: kinomisja.pl/nazisploitation-meine-liebe/

  • She Devils of the SS

    She Devils of the SS 1973

    ★★½ Watched 05 May 2019

    Sex Devils of the SS.

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    Tinker Tailor Soldier Spy 2011

    ★★★★½ Watched 03 May 2019

    Additional props for using song "The Second Best Secret Agent In The Whole Wide World" from movie Licensed to Kill (1965).

  • Suicide Squad: Hell to Pay

    Suicide Squad: Hell to Pay 2018

    ★★★ Watched 01 May 2019

    I bet she pees icicles.

  • Hellboy II: The Golden Army

    Hellboy II: The Golden Army 2008

    ★ Watched 01 May 2019

    2-3 out of 10. A typical del Toro movie: cool designs, bad everything else...

  • Straight Into Darkness

    Straight Into Darkness 2004

    ★★★★ Watched 28 Apr 2019

    Criminally overlooked & underrated.

  • The Snowman

    The Snowman 2017

    ★★ Watched 26 Apr 2019

    4-5 out of 10.

Newer
Older
  • 1
  • …
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34

Review Tags

29
  • neo-noir
  • cyberpunk
  • spaghetti western
  • grindhouse
  • yugo
  • macaroni combat
  • neo-western
  • zombie
  • lovecraftian
  • eurotrash
  • francophilia
  • heist
  • bikersploitation
  • blaxploitation
  • eurospy
  • paella western
  • post-apocalyptic
  • snowy western
  • south africa
  • vampire
  • americana
  • animal attack
  • french noir
  • mexican western
  • paella combat
  • wendigo
  • kangaroo western
  • peplum
  • southern gothic
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.