Sort by

brandonius has logged 160 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taurus

Taurus

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
Read prior review Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love and Mathematics

Love and Mathematics

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
Read prior review Edit this entry  
14
The Craft

The Craft

1996
×
Edit this entry  
12
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read prior review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read prior review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2018
×
Read prior review Edit this entry  
07
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
03
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read prior review Edit this entry  
26
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
Read prior review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry