• The Keep

    The Keep

    ★★★½

    Perfect music, perfect sounds, perfect lights, perfect fog, perfect young Ian McKellen, perfect old Ian McKellen, perfect indistinct plot, perfect budget demon, perfect 3.5 star film.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    Of course it was time to watch this again. Idr if I've seen this twice before or just once, but either way it hasn't been since I was in high school. It hasn't been since my transition or since Lana was public about hers. I read all the various articles reading this film as a trans text, and I was like "Yeah, that seems right, that checks out," but I never went back and rewatched for myself, I think because…

  • Return to Oz

    Return to Oz

    ★★★½

    I'd only ever caught a snippet of this on TV before, a good 20 years ago. I think it was from halfway through the scene with the Wheelers through to the escape from Mombi. As such I mostly just remembered the dark and disturbing imagery, and so it's intrigued me for a long time. Now I've finally got around to watching it all, I... Wouldn't say the rest of the film disappointed me, but those two scenes were definitely the…

  • The Consequences of Love

    The Consequences of Love

    ★★★★

    There was a moment near the end of A Bigger Splash that made me think (idk how accurately) "Oh, this movie was always meant to be a dark farce". With The Consequences of Love, that moment came 6 minutes into the film, which I think helped me relax, not worry too much about the disjointed plot, and just appreciate the awkward conversations, incredible musical choices and great shots.

    Like, I feel like a lot of the praise I want to…

  • Gremlins 2: The New Batch

    Gremlins 2: The New Batch

    ★★★½

    Felt like it had less clarity of purpose than Gremlins 1, but some of those jokes were just killer (especially when they were... More than just pop culture references). And this time Robert Picardo was there in addition to the cop from DS9 double episode Past Tense!

    What if I make pointing out Star Trek actors my new Letterboxd review shtick

    Oh yeah also in that Tarkovsky film I watched last night there was an appearance by the Gorn from TOS episode 19!

    What if I make lies my new Letterboxd review shtick

  • Mirror

    Mirror

    ★★★

    Honestly, I found this harder to follow than when the uni film society showed a dodgy copy of Solaris with, like, every fourth frame missing or something, but no one realised it wasn't meant to be like that until the film was over. Some lovely shots tho, and that actress had some of the best Cinema Expressions I've seen since the Passion of Joan of Arc. I'd probably like this movie more if I watched it again, after reading extensively about it. But I probably won't do that. Look, I'm just saying this middling rating is entirely on me. Sorry, Tarkovsky

  • Lucky

    Lucky

    ★★★★

    A film full of Hey, It's That Guys, starring the greatest Hey, It's That Guy but also directed by one of my personal favourite Hey, It's That Guys. As a Total Nerd, I was extra delighted when I saw James Darren/Vic Fontaine, which felt like it made a whole lot of sense when I looked up the credits and saw Hey, It's That Producer.

  • Repo! The Genetic Opera

    Repo! The Genetic Opera

    ★★★

    Had overwhelming vibes of wandering into a free Edinburgh Fringe performance and it being slightly better than you could have reasonably expected.

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★½

    I'm delighted that this was better than I remembered. The lines, the pacing, the vibes, impeccable. I'm not gonna be so cool as to pretend I wasn't bothered by the like in-character queerphobia, but in contrast to the only other punk film that comes to my mind, Jubilee, it didn't completely put the breaks on my enjoyment of the film. Like, I know these are very different films doing different things and Derek Jarman was actually gay and all, but... End of review!!

  • Wings of Desire

    Wings of Desire

    ★★★★

    I think when I saw this like 13 years ago I was so impressed by the Nick Cave scene that I went off and tried to get into Nick Cave, and subsequently learnt that I hate Nick Cave. I won't be fooled again!!!

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    Real fun and visually delightful!! The, like, Nuclear Family stuff got a bit much towards the end (like, like... I know that's what the film was about, and generally it was done pretty well I think!! It just got a bit, like, much, like, in the resolution, y'know?), but it was real fun and visually delightful!!

  • Max Headroom: 20 Minutes into the Future

    Max Headroom: 20 Minutes into the Future

    ★★★

    I now better understand the specific aesthetic Garth Marenghi's Darkplace was parodying... but beyond the weird acting, nonsense plot and terrible production values, there was some great shit here. Superb cyberpunk interfaces and hacking, wild worldbuilding decisions, on point 80s corporate satire, and the occasional bit of bizarrely delightful camera work.

    I can extremely see how these directors went on to make the Mario Brothers film, which shares so many of these virtues with less of the flaws... But I am no closer to understanding how they were given that job.