Sort by

Witt has logged 54 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Human Flow

Human Flow

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bending the Arc

Bending the Arc

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adam: The Mirror

Adam: The Mirror

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Zygote

Zygote

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Firebase

Firebase

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Kapture: Fluke

Kapture: Fluke

2017
×
Edit this entry  
22
God: Serengeti

God: Serengeti

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Rakka

Rakka

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Grounded: Making The Last of Us

Grounded: Making The Last of Us

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cooking with Bill: Smoothie

Cooking with Bill: Smoothie

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Cooking with Bill: Damasu 950

Cooking with Bill: Damasu 950

×
½
Edit this entry  
22
Cooking with Bill: Sushi

Cooking with Bill: Sushi

2017
×
½
Edit this entry  
22
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
While the Water Runs Red

While the Water Runs Red

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Architecture of the Trees

The Architecture of the Trees

2017
×
Edit this entry  
22
As the Cube Hovers

As the Cube Hovers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Study of a Slow Sky

Study of a Slow Sky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
the orange hid its purple

the orange hid its purple

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Remember me

I Remember me

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Sexy Cancer

Crazy Sexy Cancer

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★
Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Challenge

The Challenge

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Force

The Force

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
12
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
Edit this entry  
12
Ille Lacrimas

Ille Lacrimas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Retirement

Retirement

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Irresolute

Irresolute

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nightwalk

Nightwalk

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
The Ethereal Melancholy of Seeing Horses in the Cold

The Ethereal Melancholy of Seeing Horses in the Cold

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Obit

Obit

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry