Sort by

Witt has logged 118 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trophy

Trophy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Finding Santa

Finding Santa

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
A Gift to Remember

A Gift to Remember

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
05
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★
Edit this entry  
01
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Exception

The Exception

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mapping Stem Cell Research: Terra Incognita

Mapping Stem Cell Research: Terra Incognita

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Gray State

A Gray State

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Autism: The Musical

Autism: The Musical

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Praetoria: Part One

Praetoria: Part One

2017
×
★★
Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jane

Jane

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry