Sort by

SuzEmily has logged 44 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
29
The Legend of Bagger Vance

The Legend of Bagger Vance

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Quinoa

Quinoa

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Little

Little

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annie

Annie

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost Ships of the Mediterranean

Lost Ships of the Mediterranean

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
04
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Catwoman

Catwoman

2004
×
½
Read other review Edit this entry  
02
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read other review Edit this entry