Sort by

SuzEmily has logged 391 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Read other review Edit this entry  
27
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Khaled

Khaled

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★½
Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
10
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry