Joel has logged 154 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toothless

Toothless

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
211

211

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry