Sort by

willthepage has logged 152 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Wild Moment

One Wild Moment

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mutants

Mutants

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'll End Up in Jail

I'll End Up in Jail

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nobody Waved Goodbye

Nobody Waved Goodbye

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Universe

Universe

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★
Read the review Edit this entry