Will has logged 67 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Weak and the Wicked

The Weak and the Wicked

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
As Long as They're Happy

As Long as They're Happy

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Light in the Piazza

Light in the Piazza

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Alligator Named Daisy

An Alligator Named Daisy

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Screen Snapshots (Series 16, No. 1)

Screen Snapshots (Series 16, No. 1)

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess O'Rourke

Princess O'Rourke

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Live from the Space Stage: A HALYX Story

Live from the Space Stage: A HALYX Story

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Love a Mystery

I Love a Mystery

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Past

The Dark Past

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cry of the Werewolf

Cry of the Werewolf

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape in the Fog

Escape in the Fog

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Party

The Party

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
Read the review Edit this entry  
19
The Honeymoon Machine

The Honeymoon Machine

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Portuguese Woman

The Portuguese Woman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Departure

The Departure

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Serpent

Serpent

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les Vampires: Episode Ten - The Terrible Wedding

Les Vampires: Episode Ten - The Terrible Wedding

1916
×
Read the review Edit this entry  
14
Les Vampires: Episode Eight - The Thunder Master

Les Vampires: Episode Eight - The Thunder Master

1916
×
Read the review Edit this entry  
14
Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

Les Vampires: Episode Nine - The Poisoner

1916
×
Read the review Edit this entry  
14
Variety

Variety

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Foul Play

Foul Play

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Les Vampires: Episode Seven - Satanas

Les Vampires: Episode Seven - Satanas

1916
×
Read the review Edit this entry  
12
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Les Vampires: Episode Six - Hypnotic Eyes

Les Vampires: Episode Six - Hypnotic Eyes

1916
×
Read the review Edit this entry  
11
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Les Vampires: Episode Five - Dead Man's Escape

Les Vampires: Episode Five - Dead Man's Escape

1916
×
Read the review Edit this entry  
10
Ziegfeld Follies

Ziegfeld Follies

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Les Vampires: Episode Four - The Spectre

Les Vampires: Episode Four - The Spectre

1916
×
Read the review Edit this entry