Sort by

angela has logged 141 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The People We Hate at the Wedding

The People We Hate at the Wedding

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mickey Saves Christmas

Mickey Saves Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Allegiant

Allegiant

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
The Void

The Void

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twitches

Twitches

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Exit

No Exit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Query

Query

2020
×
Edit this entry  
11
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Easter Sunday

Easter Sunday

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Minions

Minions

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heart of Champions

Heart of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry