Sort by

Josh has logged 664 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dragons: Dawn Of The Dragon Racers

Dragons: Dawn Of The Dragon Racers

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Book of Dragons

Book of Dragons

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Legend of the BoneKnapper Dragon

Legend of the BoneKnapper Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puss in Boots: The Three Diablos

Puss in Boots: The Three Diablos

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Light Thief

The Light Thief

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Not Fade Away

Not Fade Away

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carry On Columbus

Carry On Columbus

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carry On Emmannuelle

Carry On Emmannuelle

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Program

The Program

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
That's Carry On!

That's Carry On!

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Gangbé!

Gangbé!

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
+1

+1

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Mountain Eagle

The Mountain Eagle

1926
×
Read the review Edit this entry  
17
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry