Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
Edit this entry  
25
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
Edit this entry  
01
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
Edit this entry  
27
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
Edit this entry  
19
Iris

Iris

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Calendar Girls

Calendar Girls

2003
×
Edit this entry  
06
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Outlaw

The Outlaw

1943
×
★★★
Edit this entry  
11
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★
Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
Edit this entry  
01
The Exodus Decoded

The Exodus Decoded

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
13
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Café Society

Café Society

2016
×
Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry