• La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    6th time. Still loving it.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    The first time I saw this movie two years ago, I thought it was long, boring and too slow, but I reckoned it as the greatest cinematic effort made by Kubrick.
    You were so wrong, old me.
    Last night I saw it in a cinema for its 50 anniversary and... boys, let me tell you, it was EXCEPTIONAL. Visually stunning, technically amazing and perfectly executed, "2001: A Space Odyssey" is a true masterpiece.
    Having watched it before, I knew what…

  • Memento

    Memento

    ★★★★½

    92/100

    Nolan's biggest achievement, in my opinion, but not my favorite of his works. Memento is a bold film, masterfully directed and written by my favorite director. The idea of telling a story in reverse is what fascinates me the most, because you can feel exactly like Leonard, his confusion, his attempts to reconstruct past events. I'm still a lil' confused.
    How this has not won an "Original Screenplay" award is a mystery.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    100/100

    I'm speechless. Really, that's it.

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    95/100

    This really does justice to Wolverine unlike the prequels. Logan is packed up with good action, a good story and introduces us to Laura, his daughter. Hugh Jackman is unbelievable, but all the cast make great performances.
    An emotional farewell to the greatest character of X-Men. The finale brought me to tears as I was saying goodbye to Wolverine like I was there with him.
    It's been a pleasure having you as Logan, Mr. Jackman.

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★★

    100/100

    Wow, just wow. Take the first Spider-Man and upgrade it with a new terrifying villain, an identity crisis and great action and you get this. Tobey Maguire is great at portraying Peter Parker crisis, Alfred Molina is PERFECT as Otto Octavius and J. K. Simmons as JJJ might the best cast choice ever.
    I love how the story is about Peter more than Spider-Man, his struggle for a normal life while being a hero. It's all about going from the man he has to be to the man he wants to be.

    Also, the train scene maybe is my favorite scene ever from a movie.

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★★

    95/100

    Still amazing, even after 16 years and 20 rewatches. This film and its sequel represent my childhood but I'm not biased by this in giving 5 full stars. Great performances by the cast, awesome soundtrack, with the direction of Sam Raimi that perfectly fits the tone of the film.
    It's a classic.

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★½

    73/100

    Not great but good and enjoyable, with some boring moments in the middle. The first act and the ending are definitely the best part.
    I loved the direction of De Palma and the great sound but I was unimpressed by the story.

  • The Layover

    The Layover

    ★★½

    52/100

    Half stars for each boob + half star for the story.

    Also, the things I'd do for you, Alex.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    AMAZING. A lot better the second time.

    Ten random exciting things from the movie:
    1. Peter Parker quoting pop culture
    2. Thor and the Guardians interactions
    3. Knowhere sequence
    4. Thor reactivates Nidavellir
    5. RedFuckingSkull
    6. Gamora's death
    7. The battle on Titan
    8. "Yibambe!"
    9. "You should have gone for the head"
    10. THAT ENDING!

  • Unbreakable

    Unbreakable

    ★★★★

    Great ending for a very good movie.
    I did not expected to be this good since M. Night Shyamalan films I've seen, but Unbreakable turned out to be a solid movie, with good acting and script. I was slowly engaged in the story but it wasn't until the last few minutes that it got me.

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

    "5 stars...after all this time?"

    "ALWAYS"