Sort by

William Tallman has logged 238 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Invincible

Invincible

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry