• Burning

    Burning

    ★★★★★

    Bro I just wanted something simple to watch at 1 in the morning, my brain worked over time to piece together everything I was seeing and to comprehend the meaning behind it all. This film has been picked apart by far better analyzers than me so I wont go in depth and wont spoil the movie by providing details that support my conclusions. Instead I believe going into this film as blind as possible is the way to go.

  • Star Wars: Tales of the Jedi

    Star Wars: Tales of the Jedi

    ★★★★

    It was great seeing the return of some of these characters. Ahsoka best Star Wars character fr. Probably not necessary but fun nonetheless. This made me think of the similarities between Dooku’s and Anakin’s turn to the dark side, and the differences between Dooku and Ahsoka leaving the Jedi Order. It’s not really something I thought of before but it’s brilliantly showcased through classic Filoni storytelling. I’m not a big fan of all the retconning the finale did, but I…

  • Star Wars: The Clone Wars

    Star Wars: The Clone Wars

    ★★★

    Has some redeemable qualities such as the action, especially the lightsaber battles. The music while Anakin and Dooku fight in the desert on top of the beautiful shots is amazing. I gotta say though that the rest of the score didn’t do it for me, there was like some weird rock playing after a victory which doesn’t fit the style of this movie at all lmao. I’m glad TCW show exists though bc if this is all we got I’d…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

    New, innovative, subversive, creative, masterful. I now see and understand the vision. Rather than recreating what made the original trilogy so successful, this film does something different. It’s all a matter of taste and preference, but I really like and appreciate the direction this went in. It’s unfortunate Rise of Skywalker hardcore bowed to fan service to compensate for the backlash this film received, but I’d rather this than remakes of the original trilogy. A look into what the force…

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★

    If Disney wasn’t for kids

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★½

    “I prayed that he would burn in hell, but in my heart I knew that hell would not have him.” Loomis has some of the hardest lines fr, but bro is so extra in this movie 😭. Danielle Harris acting her little heart out, this movie doesn’t deserve her. I feel like I ascend every time I hear the theme. Dollar tree Michael Myers mask.

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    This movie makes me completely, and perfectly, and incandescently happy

  • The House of the Devil

    The House of the Devil

    ★★★★

    Rewatching this in preparation for X and hopefully eventually Pearl. This is a weird film because the entire film has this build up where almost nothing happens. The first act has the set up at least, but practically nothing happens in the second act which hinders this from being a 5 star. It’s a shame bc it’s a nerve wracking first watch just waiting for something to happen but nothing happens… until you get to the third act where you’re…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    Rewatching this as I’m about to rewatch Clone Wars and catch up on Rebels. The 4 hour Siege of Mandalore Cut is like the greatest thing I’ve ever seen, but the base movie is amazing too even without context from the clone wars show. The show definitely makes the movie that much more powerful though. Anakin/Vader will forever be the biggest tragedy of all time, he’s such a compelling and well written character. Ahsoka, Anakin, and Obi-Wan top 3 Star…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

    Rewatching this since Stranger Things 4 takes major inspiration from it horror-wise. I forgot how hilariously cringe and camp the movie is, but that’s part of its charm. Nancy is still the goat though, she should be in Dead by Daylight instead of Quentin but I know that they only got the license for the remake. Even still, the Nancy from the remake would’ve been better as well since she was played by Rooney Mara, another goat. Anyways I’m rambling…

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★★

    How much blood can we cover Ash Williams in?
    Yes.

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★★½

    Let’s stop pretending this isn’t the greatest movie ever made.