Sort by

shay has logged 117 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Cock Fight, No. 2

Cock Fight, No. 2

1894
×
★★
Edit this entry  
30
The Cock Fight

The Cock Fight

1894
×
★★
Edit this entry  
30
A Hand Shake

A Hand Shake

1892
×
★★★
Edit this entry  
30
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
★★★★
Edit this entry  
30
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
★★★★
Edit this entry  
30
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
★★★
Edit this entry  
30
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★
Edit this entry  
30
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ameta

Ameta

1903
×
★★
Edit this entry  
30
Agoust Family of Jugglers

Agoust Family of Jugglers

1898
×
★★★
Edit this entry  
30
001

001

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bobo the Monkey

Bobo the Monkey

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Knowing

Knowing

2009
×
★½
Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
find true love

find true love

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Love or Money

Love or Money

2021
×
½
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
I Am Alfred Hitchcock

I Am Alfred Hitchcock

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
motivational video movie

motivational video movie

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dead End.

Dead End.

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
kittykat96

kittykat96

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Solemates

Solemates

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
22
frank ocean [pyramids]

frank ocean [pyramids]

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Don't

Don't

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
22
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★★
Edit this entry  
22
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
★★★★
Edit this entry  
22
Carmencita

Carmencita

1894
×
★★★
Edit this entry  
22
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★★
Edit this entry  
22
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★
Edit this entry  
22
Umbrella

Umbrella

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Horizon Line

Horizon Line

2020
×
Edit this entry