Sort by

shay has logged 503 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Honor Thy Father

Honor Thy Father

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Haircut

The Haircut

1982
×
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
floatland

floatland

2018
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Victor in Paradise

Victor in Paradise

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read prior review Edit this entry