Sort by

Will has logged 63 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry