Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
vince

vince

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for vince
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • vince’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Boyhood

    Boyhood 2014

    ★★★★ Watched by vince 25 Apr 2022

    richard linklater will go to hell for the crimes he has committed

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption 1994

    ★★★★★ Watched by vince 22 Apr 2022

    okay why did it take me this long to watch this what the hell

  • Nightcrawler

    Nightcrawler 2014

    ★★★★½ Watched by vince 20 Apr 2022

    fuck the academy

  • Disappearance at Clifton Hill

    Disappearance at Clifton Hill 2019

    ★★½ Watched by vince 18 Apr 2022

    this was okay????

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★ Watched by vince 10 Apr 2022

    this was the funniest and most entertaining movie i’ve seen in a LONG time and i could not take it seriously at all

  • Deep Water

    Deep Water 2022

    ★½ Watched by vince 05 Apr 2022

    don’t know what else i can do to finish off ben affleck like this has GOT TO BE the final straw in his acting career he can’t keep terrorising us like this

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★ Watched by vince 24 Mar 2022

    what the hell did i just watch 😭

  • The Weekend Away

    The Weekend Away 2022

    ★★ Watched by vince 04 Mar 2022

    leighton meester future academy award winner

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★½ Watched by vince 02 Mar 2022 1

    paul dano as the riddler is genuinely so terrifying and him and rob’s batman bounce off each other so well in this

    also there was a half an hour stretch at the end of this film where every single scene felt like the ending to the movie and it kept going on and on, but i never wanted it to end because it was so good

  • Drive

    Drive 2011

    ★★★½ Rewatched by vince 18 Feb 2022

    if i had ryan gosling as my uber driver i’d simply cancel the ride

  • Superbad

    Superbad 2007

    ★★★★★ Rewatched by vince 14 Feb 2022

    superbad 2 when

  • A Quiet Place

    A Quiet Place 2018

    ★★★★ Watched by vince 09 Feb 2022

    my favourite romcom ❤️

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 21
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro