Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Riddles of the Sphinx

Riddles of the Sphinx

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Growing Up Female

Growing Up Female

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Edit this entry  
25
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Phantom Project

Phantom Project

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Fat Arse and I

My Fat Arse and I

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Sparrows Can't Sing

Sparrows Can't Sing

1963
×
★★½
Edit this entry  
10
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Orbital: The Box

Orbital: The Box

1996
×
Edit this entry  
06
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tuesday

Tuesday

2015
×
Edit this entry  
31
Venus on the Half-Shell

Venus on the Half-Shell

1975
×
Edit this entry  
27
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Hideous

Hideous

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry