Sort by

Brody has logged 37 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Adventures of Ford Fairlane

The Adventures of Ford Fairlane

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry