Sort by

Brody has logged 47 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
medicament

medicament

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
19
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Edit this entry  
19
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
19
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
14
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Edit this entry  
12
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
Edit this entry  
10
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waitress

Waitress

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
Read prior review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry