• Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★★

    love watching movies high and understanding all of the little intricacies of the script even better, fave thing tbh

  • Elvis

    Elvis

    ★★

    threw up in my mouth a little when “directed by Baz Luhrmann” showed up in the credits

  • Mad God

    Mad God

    ★★★★

    i mean this is absolutely incredible work, Tippet’s animation is so impressive and the scale of the story is so profound, I just loved it

  • Great Choice

    Great Choice

    ★★★★★

    WHAT SOUNDS GOOD TO YOU FOLKS TONIGHT

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★★

    shoutout to the gay subtext between robin and finney! also whatever the reverse of a shout-out to the sorta gay subtext they gave The Grabber!

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★

    respectfully, what the fuck.

  • Clue

    Clue

    ★★★★

    still a banger!! communism was just a red herring!!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    mcu enough that I can turn it on while working and still be able to follow it, but just different enough that it’s not mind-numbingly boring

  • Neptune Frost

    Neptune Frost

    ★★★½

    admittedly, i didn’t understand some of this film. lots of cryptic dialogue and under explained concepts, but it’s a stunning text full of worker solidarity and anti colonialism (plus some sci fi) which was enough to keep me engaged and even on the edge of my seat at some points. plus, it’s always exciting to see a trans character so well accepted and even celebrated so even if i can’t tell you exactly what happened, i still had a good time.

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★

    this movie works for a plethora of reasons (the writing, the lead performances, the sound design surprisingly), but at its core it’s just a really gentle and necessary depiction of the realities (both good and not so good) of sex work

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    it all just clicked this time… Wes craven is such a genius… I am also so high right now

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★★

    describing this movie in comparison to Mills’ other work is difficult. it’s very similar for lots of reasons (obviously in regards to Beginners & 20th Century Women, it serves as the final film in a trilogy in semi-autobiographical works about his family) but it also feels so very different. the long stretches in which the story comes to a full stop, to perform the films true purpose, to give children a voice rarely afforded to them, even more rarely in a…