Ethan C. has logged 177 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coda

Coda

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Inside the Mind of Favela Funk

Inside the Mind of Favela Funk

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Martin

Martin

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry