Sort by

wicket_ has logged 159 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry