Sort by

Wiccaburr has logged 104 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Werewolf Castle

Werewolf Castle

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tales from the Far Side II

Tales from the Far Side II

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tales from the Far Side

Tales from the Far Side

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Injustice

Injustice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boris Karloff: The Man Behind the Monster

Boris Karloff: The Man Behind the Monster

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nang Nak

Nang Nak

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Saw What You Did

I Saw What You Did

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dachra

Dachra

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Condamned

Condamned

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eye of the Devil

Eye of the Devil

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hider in the House

Hider in the House

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Jacket

The Jacket

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wisconsin Death Trip

Wisconsin Death Trip

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Severed Ties

Severed Ties

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of the Night

Children of the Night

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bear Hugs

Bear Hugs

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hex

Hex

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coyote

Coyote

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Runner

The Runner

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lottery

The Lottery

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Living Grave

The Living Grave

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pledge

The Pledge

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elliot

Elliot

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dreaming

The Dreaming

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bloody Murder

Bloody Murder

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Evenfall

Evenfall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fool Killer

The Fool Killer

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Thing Mary Saw

The Last Thing Mary Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Astaroth

Astaroth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stigma

Stigma

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ash Tree

The Ash Tree

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry