Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
14
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Assassin 33 A.D.

Assassin 33 A.D.

2020
×
½
Edit this entry  
03
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
What Bitch?

What Bitch?

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Edit this entry  
05
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★
Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
29
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry