Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★½
Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★½
Edit this entry  
08
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★
Edit this entry  
04
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★½
Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★½
Edit this entry  
09
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Edit this entry  
23
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry