nehir has logged 88 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Cooties

Cooties

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
La luna

La luna

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
Float

Float

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pussy

Pussy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Edit this entry  
27
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
23
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★½
Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
68 Kill

68 Kill

2017
×
★½
Edit this entry  
15
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry