Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Swallow

Swallow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Alike

Alike

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Destiny

Destiny

2006
×
★★
Edit this entry  
19
Wanted

Wanted

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Wake Up

Wake Up

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Maid

Call Me by Your Maid

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Incredible Socks

The Incredible Socks

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
2 Girls

2 Girls

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★
Edit this entry  
30
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
İlk ve Son

İlk ve Son

×
★★★½
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
06
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry