Luke has logged 414 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
The Core

The Core

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Counselor

The Counselor

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Domino

Domino

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Edit this entry  
13
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry