Sort by

Alec has logged 32 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

1905
×
Edit this entry  
30
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
Edit this entry  
30
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
Edit this entry  
27
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
24
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Edit this entry  
24
In Event of Moon Disaster

In Event of Moon Disaster

2019
×
Edit this entry  
23
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Act of Valor

Act of Valor

2012
×
Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★½
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry