Sort by

Alec has logged 410 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Clear History

Clear History

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Edit this entry  
05
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Faces

Faces

1968
×
Edit this entry  
25
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Orphan

The Little Orphan

1948
×
Edit this entry  
22
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read other review Edit this entry  
22
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Marc Maron: End Times Fun

Marc Maron: End Times Fun

2020
×
Edit this entry  
16
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry