Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Megamind

Megamind

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Megamind

Megamind

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Moana

Moana

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry