Salem has logged 45 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Batman: Mystery of the Batwoman

Batman: Mystery of the Batwoman

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
Read the review Edit this entry  
23
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Read the review Edit this entry  
22
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Slice

Slice

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Read the review Edit this entry  
21
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Read the review Edit this entry  
21
Caicedo (with Pole)

Caicedo (with Pole)

1894
×
Read the review Edit this entry  
19
My Dog the Thief

My Dog the Thief

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Teamed

Double Teamed

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Demon House

Demon House

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime

Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Read the review Edit this entry  
10
The Pretty Thing

The Pretty Thing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whisper

Whisper

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Teeth

Teeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Devil and the Statue

The Devil and the Statue

1901
×
Read the review Edit this entry  
06
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Tread

Tread

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grasshopper and the Ant

The Grasshopper and the Ant

1913
×
Read the review Edit this entry  
03
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
25 Ways to Quit Smoking

25 Ways to Quit Smoking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
Read the review Edit this entry  
02
King Dinosaur

King Dinosaur

1955
×
Read the review Edit this entry  
02
X Marks the Spot

X Marks the Spot

1944
×
Read the review Edit this entry  
02
Planet of the Sharks

Planet of the Sharks

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Human Figure in Motion

Human Figure in Motion

1884
×
Edit this entry  
01
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
Read the review Edit this entry  
01
Harriet Tubman: They Called Her Moses

Harriet Tubman: They Called Her Moses

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wild and Wonderful Whites of West Virginia

The Wild and Wonderful Whites of West Virginia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry