wesleywalrus has written 30 reviews for films rated ★★★★½ .

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★★½

    This would've been near-perfect if Peter Dinklage wasn't the villain. Am I really supposed to be scared of a 3-feet-tall man?

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    Daniel Craig shouting "CAT!"....talented, brilliant, incredible, amazing, show stopping, spectacular, never the same, totally unique, completely not ever been done before, unafraid to reference or not reference, put it in a blender, shit on it, vomit on it, eat it, give birth to it.

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★½

    Jack Dawson must have had some bomb ass DICK why else would you willingly give up your life to follow some guy across a sinking ship for someone you’ve only known a couple of hours 😭

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    I'll send you a copy! Bam! The bitch went down!

    Ugh, iconic.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★½

    Possibly better than the first? I was on the edge of my seat the entire time. I loved the three-prong story structure and the journey to the island was thrilling. I just wish it was a bit longer...I literally shouted "THAT'S IT!?" at the end. Krasinski is the director to watch out for, damn.

  • Miss Sloane

    Miss Sloane

    ★★★★½

    There's nothing I want more than for Jessica Chastain to call me a rat

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Wow. Mulligan is such a force. The script is one-of-a-kind. The performances are outstanding. The moments between Mulligan and Burnham go from the good butterflies in your stomach to the bad, almost instantly. The gender remarks throughout the film are spot-on, and the ending is jaw-dropping and made me feel many emotions. The way the bad characters don't change even after the finale speaks volumes. I haven't had this much fun watching a film in a while.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

    Um couldn't we have seen Leo's cock and not Jonah Hill's...seems homophobic to me.

  • Sharp Objects

    Sharp Objects

    ★★★★½

    I'm glad the dollhouse miniature actually meant something unlike 2018's Hereditary. What a series!

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★½

    I cried twice during the finale...near-masterpiece. I just wish they didn't include flashbacks of Beth's mother because I feel like that added nothing to the story or to Beth's character at all.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★½

    I don't think I've ever seen a film that sums up the emotions cautiously hidden by men, while simultaneously perfectly executing how relationships can be so toxic but trying to fix it no matter what because you're so in love.

    Paul Thomas Anderson does a phenomenal job directing - the New Years Eve scene is remarkable - how DDL is so melancholious despite everything around him being so jovial.

    Score does a phenomenal job paralleling the production design. Costumes stunning, obviously.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    Grace is just such a badass. It's awesome to see a lead woman in an action/thriller be just flat out a great character.

    I was glued to the screen the entire time because new elements of the plot build on each other as the film progresses...and that ending!