wesleywalrus has written 111 reviews for films during 2020.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★½

    So it like really pains me to not give this an amazing review since I wholly prefer peaceful Wonder Woman to warrior Wonder Woman, and I believe the generic public unfortunately wants badass offensive Diana compared to a defensive subdued Diana - but the script is just really flat.

    The film does a lot of setting up for why it makes certain choices (ex. young Diana learning why cheating is wrong -> Diana realizing she can't cheat to have Steve…

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★★

    the jingle ball rock scene has more cultural impact than a christmas carol, miracle on 34th street and all 57 grinch films combined change my mind

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

    Um couldn't we have seen Leo's cock and not Jonah Hill's...seems homophobic to me.

  • Let Them All Talk

    Let Them All Talk

    ★★★½

    Lucas Hedges, Karen may not love you, but I...I will!!

  • Sharp Objects

    Sharp Objects

    ★★★★½

    I'm glad the dollhouse miniature actually meant something unlike 2018's Hereditary. What a series!

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★½

    I cried twice during the finale...near-masterpiece. I just wish they didn't include flashbacks of Beth's mother because I feel like that added nothing to the story or to Beth's character at all.

  • Passengers

    Passengers

    ★★½

    There were so many ways to make this a psychological thriller but instead went for a safe, commercial route that ultimately craves more.

    The world-building is cool though.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★½

    I don't think I've ever seen a film that sums up the emotions cautiously hidden by men, while simultaneously perfectly executing how relationships can be so toxic but trying to fix it no matter what because you're so in love.

    Paul Thomas Anderson does a phenomenal job directing - the New Years Eve scene is remarkable - how DDL is so melancholious despite everything around him being so jovial.

    Score does a phenomenal job paralleling the production design. Costumes stunning, obviously.

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★

    Rewatched the whole saga and aside from the cinematic masterpiece filmmaking, Dakota Fanning in the Volturi is probably the worst casted role of all-time.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    Grace is just such a badass. It's awesome to see a lead woman in an action/thriller be just flat out a great character.

    I was glued to the screen the entire time because new elements of the plot build on each other as the film progresses...and that ending!

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★

    MCU Rewatch (in chronological order)

    Probably the most unique entry into the MCU, with lovable characters and actually fun and funny moments. The literal world-building is fantastic and the personality to it is charming. The actions sequences are thrilling and Chris Pratt is a man.