Sort by

Wesley has logged 642 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Descendant

Descendant

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Aftermath

Aftermath

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maggie

Maggie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Junior

Junior

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eraser

Eraser

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry